Koľko stojí nafotenie / natočenie svadby?

Základná otázka, ktorú dostaneme vždy. Na jej zodpovedanie si budeme musieť aspoň krátko zavolať. Počas telefonátu si zistíme pre nás všetky podstatné informácie a okamžite Vám vieme vypracovať na mieru šitú cenovú kalkuláciu spolu so zmluvou, ktorá Vám dáva zmluvný pocit istoty, že všetko na čom sa dohodneme obojstranne platí.

Cenu predovšetkým ovplyvňuje tzv. “veľkosť svadby” – počet hostí, dĺžka trvania a ktoré všetky časti svadby chcete mať zdokumentované. Veľmi dôležitý je pre nás aj Váš rozpočet, ktorému sa snažíme prispôsobiť naše služby a tiež Vaše predstavy o výslednom diele.

Nie sme najlacnejší, ale máme 18 ročné profesionálne skúsenosti,

s ktorými spravíme maximum pre Vašu spokojnosť.

Škatuľkovanie do “svadobných balíčkov” nechávame na konkurenciu, ku každej svadbe pristupujeme individuálne. Sme pripravení zdokumentovať Vám len obrad a portréty ale tiež svadby ktoré trvajú aj niekoľko dní a zúčastnia sa ich stovky svadobných hostí.

Keď si objednáte naše služby, kupujete si náš čas. Cenová kalkulácia je vlastne vyčíslenie koľko času budeme potrebovať na prípravu, realizáciu (fotenie / natáčanie) a úpravu (post-process) výsledných fotografií / videa. Počet hodín sa následne vynásobí našou hodinovu mzdou. Väčšiu časť našej hodinovej mzdy tvorí ale nákladová položka, ktorá zohľadňuje profesionálnu fotografickú, kameramanskú a osvetľovaciu techniku, s ktorou realizujeme aj Vašu svadbu a je v hodnote desiatok tisíc €. Svadobný deň je neopakovateľná záležitosť na ktorej všetko musí fungovať dokonale, preto sa nespoliehame na fotoaparáty kupované z druhej ruky, objektívy ktoré ledva vedia zaostriť, dochvíľnosť verejnej dopravy a podobne. Pracujeme výlučne s profesionálnou techniku v TOP stave na ktorú sa vieme spoľahnúť a následne Vy na nás.

Forma odovzdania

Finálne fotografie / video odovzdávame v elegantnej drevenej krabičke s laserovým gravírovaním, v ktorej nájdete vysokorýchlostný profesionálny USB kľúč značky Sandisk, ktorý je spoľahlivou voľbou archivácie tak významných digitálnych dát ako video alebo fotografie z Vášho svadobného dňa. USB môžete následne vsunúť aj to tzv. Smart TV a prehrať si tak fotografie / video aj na televízore.

V krabičke tiež nájdete 20 vytlačených fotografií vo veľkosti 15 x 10 cm na prvotriednom fotografickom papieri ako malú ochutnávku fotografií v tlačenej forme. Ďalšiu tlač podľa vašich predstáv o počte kusov a veľkosti na fotopapieri prípadne fotoplátne alebo hotový svadobný fotoalbum Vám vieme sprostredkovane zabezpečiť u našich dlhoročných partnerov s garanciou prvotriednej kvality.

FAQ – alebo odpovede na časté otázky

Úplne rovnocenne sa vo svojej tvorbe venujem fotografii aj videu no na svadbe Vám v 100% kvalitne viem poskytnúť len jednu službu. Oboje sa na 100% nedá robiť súčasne. 

Na celej svadbe je hneď niekoľko neopakovateľných momentov: “first look” ženícha a nevesty, príchod nevesty k oltáru v sprievode otca, výmena obrúčok, prvý bozk, v podstate celý civilný sobáš trvá pár minút počas ktorého je umenie po foto alebo video stránke zdokumentovať všetko, ja to nazývam tzv. nezopakovateľné momenty. Počas týchto okamihov by som sa musel rozhodnúť či ich fotím alebo natáčam. Všimnite si že fotografi, ktorí ponúkajú okrem fotiek aj krátky HUDOBNÝ videoklip takéto momenty vo svojich videách vôbec nemajú,  odpovedzte preto samy sebe či vám to za to stojí ušetriť pár EUR na sólo fotografovi a sólo kameramanovi a nemát ani jedno ani druhé na 100%.

Veľmi často sa mi stáva že mi zavolá nevesta / ženích a chcú aj fotky aj videá pretože oboje sa im z mojej tvorby páči. V takýchto prípadoch odporúčam zvoliť si ma na video (lebo tu mám veľmi špecifický rukopis a nikoho iného na Slovensku s podobným výstupom neviem neodporučiť). Následne svadobnému páru odporučím zoznam fotografov s podobným (nie identickým) fotografickým výstupom ako mám ja.

Veľmi mylne si klienti často myslia že pre dobrý a lacnejší výsledok je nutné si objednať foto aj video služby “pod jednou strechou”.
Lacnejšie to nie je lebo tak či tak platíte pri dokumentovaní aj post-processe (všetky práca v PC) dvoch ľudí a je jedno či pracujú spolu alebo oddelene. Rozdiel je v individuálnej cenotvorbe daného fotografa / kameramana / tímu nie v tom či je všetko “spolu” alebo “osobitne”.

Záleží to hlavne od tzv. “veľkosti svadby” – ako dlho bude trvať, koľko na nej bude hostí a či sa rozhodnete zachyť všetko od príprav až do napríklad odčepčenia (čo vyslovene odporúčame a je to aj 90% našich zákazok) alebo len časti svadby.

Približný / priemerný počet odovzdaných (finálne upravených) fotografií klasickej svadby ktorú dokumentujeme celý deň je 400 – 600 fotografií.

Dĺžka videa je veľmi individuálna a podlieha predstavám klienta. Rozlišujeme 3 základné trvania a to: približne 5 minútový, 10 minútový a 15 minútový kinematografický svadobný videoklip. Samostatnou sekciou sú raritné dlhšie ako 15 minútové videá (napríklad aj 45 – 60 minútové).

Naším cieľom je vždy dodať výsledné dielo do týždňa od svadby. Maximom je ale mesiac. Všetko je to ale dohodnuté v zmluve, ktorú uzavrieme a vieme sa prispôsobiť potrebám klientov.

Sídlime v obci Marianka (tesná blízkosť Bratislavy) a nerobí nám problém prísť kamkoľvek kde je o naše služby záujem. Samozrejmosťou je pokrytie celého Slovenska (80% svadieb je mimo Bratislavy). Bežne fotíme svadby aj v zahraničí a Angličtina je samozrejmosťou.

Veľmi často, ak si to mladomanželia prajú, využívame tzv. skúšobný deň kedy nevesta má skúšku šiat, líčenia a účesu práve na predsvadobné fotenie / natáčanie. Druhou možnosťou je fotenie / natáčanie po svadbe (napríklad na druhý deň).

90% prípadov stihneme spraviť ale krásne svadobné portréty priamo počas svadobného dňa, čo osobne aj preferujeme. Stačí nám na to pár minút, napríklad kým hostia dojedia hlavné jedlo (Vám ho prinesú ako prvým a tak skončíte niekedy aj o 30 minút skôr ako poslední hostia). Na svadobné portréty nám niekedy stačí vyslovene 10 minút. Pozrite si našu galériu – takmer všetko bolo fotené / natáčané vo svadobný deň. Náš profesionálny a rýchly prístup Vám tak šetri čas, financie a stále Vám tak ostáva tzv. prvý pohľad na seba pred “oltárom”.

Súčasťou objednania našich služieb je vypracovanie cenovej kalkulácie, ktorá zároveň obsahuje zmluvné podmienky, ktoré Vám dávajú pocit istoty, že všetko na čom sme sa dohodli obojstranne platí. Zmluvu je samozrejme možné po vzájomnej dohode ľubovoľne modifikovať tak, aby vyhovovala obom stranám.

Po jej podpísaní vyžadujeme úhradu zálohy vo výške 1/3 dohodnutej sumy (33%). Úhradou nadobúda zmluva svoju finálnu platnosť a vy tak máte právnu istotu našej účasti na Vašej svadbe. Termín máte fixne rezervovaný a nemôže sa stať, že by bol preobsadený inou svadbou alebo inou zákazkou (aj výhodnejšou).

Stručná odpoveď je že to nie je naša podmienka. Slovensko je malé a v 90% prípadoch je to pár hodín cesty autom a ak svadba trvá len do pól noci, preferujeme návrat “domov”.

Do Vašej svadby dávame ale maximum našich psychických a fyzických možností a pri náročnejších svadbách (pri ktorých sme na nohách viac ako 16 hodín vkuse), ktoré sú navyše vzdialené niekoľko hodín cesty považujeme za zodpovedné prespať na mieste / v blízkosti konania svadby. V takýchto prípadoch je ubytovanie predmetom dohody a hlavne kapacitných možností vzhľadom na ubytovanie iných svadobných hostí. V prípade nutnosti ubytovania je ubytovanie hradené klientom.

Ak to rozpočet dovoľuje tak to samozrejme preferujeme aj spolu s obhliadkou miesta konania obradu a / alebo svadobnej hostiny. Vieme tak naplánovať aj hneď fotenie svadobných portrétov, pozrieť si priestor, či je potrebné ho nejak ešte nasvietiť a tak podobne.

Často ale postačí aj videohovor cez FaceTime, Skype alebo WhatsApp. Lokácie si vieme pozrieť aj cez internet alebo sme na daných miestach už fotili / natáčali v minulosti. Je to lacnejšie a často plne postačujúce riešenie, ktorá Vám šetrí financie v rozpočte.

Surové (neupravené) fotografie a video neodovzdávame. To sa proste v profesionálnej sfére nerobí.

Každý snímok začína v hlave fotografa, je zhotovený pomocou fotoaparátu, ktorý produkuje surový ,RAW, materiál (digitálny snímok / negatív), ktorý je následne potrebné vyvolať. Tak isto ako štýl odfotenia aj spôsob vyvolania je špecifickým rukopisom autora – umelca a až po tomto bode je fotografia hotová pre klienta.

Ktorýkoľvek medzistupeň je len “ingredienciou finálneho diela”. V reštaurácií si tiež neobjednáte jedlo a kuchár Vám k nemu neprihodí do tašky aj šupky zo zemiakov alebo kosti z mäsa.

Rozhodne sa nemusíte ale báť, že tým strácate kontrolu nad výsledným dielom. Ak by sa Vám zdalo, že niektorý záber nie je vhodný pokojne ho napríklad vo videu môžeme nahradiť iným. Ak by ste mali pocit, že napríklad máte málo záberov na svadobnú mamu nevesty, spoločne sa pozrieme na všetky surové zábery a v prípade záujmu Vám doupravíme aj ďalšie fotografie.

Nie. Celú našu foto / video činnosť, ktorú poskytujeme už takmer dve dekáty si môžete pozrieť na našom hlavnom webe www.aeternus.sk

Významným článkom našej tvorby sú komerčné projekty (business portréty, reklamy,…) pre spoločnosti ako O2, DHL, CCC, Reserved, Markíza, CTP, Mecom alebo najväčšia advokátska kancelária v strednej Európe HAVEL & Partners prípadne najväčšia slovenská advokátska kancelária SOUKENÍK – ŠTRPKA a ďalších približne 200 klientov.

Množstvo našich komerčných klientov sa pri príležitosti svojej svadby rozhodne práve využiť aj naše svadobné služby alebo naopak ľudia, ktorých stretneme pri svadobných foteniach si objednajú aj naše komerčne služby.

Veľkou unikátnosťou našich služieb je aj historický mokrý kolódiový proces z roku 1851, ktorému sa “komerčne” (teda pre širokú verejnosť) venujeme ako jediný na Slovensku. Unikátnom je, že to čo si odnášate z fotenia zo sebou domou je originálna historická kovová platňa na ktorej pravé striebro vykresľuje Váš portrét. Týmto hitorickým fotografickým procesom často fotíme aj svadobné portréty. Viac info môžete získať na tomto odkaze.